Aktuálně

Setkání s občany kraje

V poslední době se Ivo Vondrák setkal s občany v Ostravě, Krnově, Opavě a Frýdku-Místku

Dobrý den,

vždy, když se setkávám s občany, jsem překvapen, a to velmi mile, že lidé mají neustále zájem o politiku a o to, co se děje v jejich okolí. Ptají se na novinky, které zaznívají z médií a hlavně jako v článku pode mnou chtějí řešit svou situaci. Ve všech městech se hovoří jak o obecných tématech jako je budoucnost Moravskoslezského kraje, tak o těch konkrétních, které tíží řadu lidí. Nikoho asi nepřekvapí, že se mnohdy vše točí kolem peněz. Často o tom, jak nízké jsou sociální dávky, ale taky o tom, jak jsou zneužívány. Když si například jedna paní v Opavě stěžovala, že dostává na dávkách málo peněz, které tento stát poskytuje lidem v hmotné nouzi a jinou než práci za minimální mzdu nemůže najít, tak se nabídl jeden zaměstnanec jedné významné regionální společnosti a nabídl jí, že ji tam hned zítra přivede a zajistí pro ní práci za, pokud si dobře pamatuji. 18 000,- hrubého. Nabídl ji to přede mnou, před Andrejem Babišem, před všemi lidmi v sále. Konkrétní nabídka, která čekala na konkrétní odpověď. Odpovědi jsme se ale nedočkali? Myslíte si, že té paní šlo skutečně o práci nebo jen o vyšší sociální dávky?

Znám spoustu příběhů lidí, kteří se dokázali postavit zpět na své vlastní nohy. Než se tak stalo, řešili jsme jejich situaci my všichni. Solidárně. Poněvadž se to může stát i nám. A nikdo s tím nemá sebemenší problém. Pokud si ale veřejně stěžuji na nedostatek peněz na sociálních dávkách, mám takový pocit, že tady něco nehraje. Přál bych všem, aby se měli co nejlépe. Aby ti, kteří skutečně hledají zaměstnání, ho našli podle svých představ a schopností. Ale také bych chtěl, aby se říkali věci na rovinu a pravdivě. Poněvadž to dnešní „korektní politice“ chybí.

Moc se těším na další setkání s občany. Je to pro mě vždy výzva diskutovat nad rozličnými tématy. Určitě někdy přijďte. Pokecáme na rovinu.

Ivo Vondrák