Nepotřebujeme maséry a manažery golfu, nemá kdo vyrábět, bude to dramatické

Naše školství

Co bychom měli udělat pro naše školství, abychom byli více konkurence schopní?

Myslím si, že základním úkolem škol je příprava pro život. Někdy mám ale pocit, že se učí jen to, co chtějí naši učitelé, úředníci nebo zákonodárci a zaměstnavatelé pak nemají kvalitní pracovní sílu, kterou nutně potřebují. To musíme změnit.

Another problem is that nobody speaks English and we need people who can speak proper English. Without them we won’t be competitive. Českým slovy: Jako zásadní vnímám nedostatek angličtiny. Cizí jazyky jsou pro nás velmi důležité, protože díky nim jsme konkurenceschopní jak v zahraničí, tak u nás.

Jsme na začátku revoluce Průmysl 4.0 a to znamená, že musíme připravovat lidi pro nové technologie, pro robotizaci a umělou inteligenci. Tohle je velmi důležitý úkol pro naše školství. Pravda je ovšem taková, že se tohle vše neobejde bez kvalitních učitelů. Můj plán je navýšit platy učitelů až o 50 % v nadcházejících čtyřech letech.

Vím, že to jsou nelehké úkoly, ale já bych chtěl dodat, že už dlouho působím ve školství a myslím, že jsem schopný zúročit své zkušenosti ze světa a z našich škol.

Ivo Vondrák