Aktuálně

Konečně se okolo OKD děje něco nadějného a konkrétního

Věřitelé, kteří včera okupovali krajský soud v Ostravě (bylo jich přes 500), dali novou vzpruhu nevyhnutelnému, ale pomalému a systémovému útlumu těžby uhlí, které se v našem regionu těží dvě stě let. Proč to ale nazývám nadějným útlumem? Vysvětlím, ale nejprve pár faktických poznámek.

OKD musí projít logicky reorganizací. V následujících letech chce OKD postupně utlumovat těžbu v dolech Paskov, Darkov, Lazy, ČSA a ČSM. Útlum má být, podobně jako reorganizace samotná, dokončen v roce 2023, přičemž v dole ČSM se může podle společnosti těžit až do roku 2028. Pokud vše proběhne podle plánu, mohl by být v té době v OKD jiný vlastník. Cílem reorganizace je totiž najít na trhu strategického partnera, v ideálním případě i budoucího kupce. Dalším faktem je, že stát slíbil (a jsem opravdu rád, že je v něm pragmatický manažer Andrej Babiš) firmě půjčku 700 milionů korun. Tím pádem se všichni minutu po dvanácté nadechli a získali tak potřebný čas. Buďme ovšem nadějně pragmatičtí. Je to jistě naděje pro tento region, poněvadž při vyhlášení bankrotu by přišlo o práci ze dne na den desítky tisíc lidí. A my alespoň máme konkrétní čas na přípravu projektů, které tento region mohou postupně vyvézt z dvousetleté těžební zkušenosti ke zkušenostem novým. Hovořím o vizi a strategii pro tento region. Je ji konečně potřeba definovat. Pro naše budoucí generace. Nová vize pro tento region udrží mladé perspektivní lidi v kraji.

Posunutí problému OKD v čase je také nadějí pro všechny zaměstnance, kteří se mohou po tolika měsících nejisté budoucnosti nadechnout a v klidu popřemýšlet co dále. Mohou se ze strany kraje a státu nastartovat rekvalifikace a začít konkrétně školit kvalifikované zaměstnance pro nové zaměstnavatele, kteří v tuto chvíli lidi marně shánějí. Musí se ale konečně vymýšlet projekty, které prakticky tento kraj posunou kupředu. A je to v jistém smyslu i naděje, že pragmatismus zvítězil nad politikařením, i když se domnívám, že nás z některých stran jednoduše nemine. Z hlediska OKD se totiž bude jednat o složitý manévr, který více než po politikaření volá po pokoře, nadhledu a pragmatickém jednání. No a v neposlední řadě je to naděje i pro věřitele, kteří snad dostanou své peníze zpět a kterým já osobně děkuji, že lidem v OKD a tomuto regionu dali čas. Proces, v němž tedy hrají důležitou roli zaměstnavatelé, zaměstnanci, věřitelé a stát, má další dějství před sebou. Do jaké míry se tato naděje změní v něco konkrétního, to už záleží na nás.