Nepotřebujeme maséry a manažery golfu, nemá kdo vyrábět, bude to dramatické

Hejtman Novák křičí: „Všichni můžou za všechno, jen já za nic“

Po přečtení rozhovoru v Parlamentních listech s Miroslavem Novákem člověk nabývá dojmu, že za veškeré neúspěchy v Moravskoslezském kraji může hnutí ANO, které nesedí a ani nikdy nesedělo v zastupitelstvu kraje. A když se nějaký problém objeví a neúspěch špatnými rozhodnutími kraje projeví navenek, okamžitě nastává obranný mechanismus žáka první třídy, který ukazuje na všechny okolo, protože on za nic nemůže, on je v tom nevinně, zkrátka za všechno mohou ti ostatní.

V tomto případě Andrej Babiš, ministerstva, vláda. Pak je jedno, jestli to je dokonce jeden z našich, protože ve vládě sedí s hnutím ANO i KDU-ČSL a ČSSD (a veze se například na úspěchu přebytku státního rozpočtu). Hlavně, že ukážu na někoho cizího, ne na sebe. Můžeme vysvětlovat, že komunikace na Opavu bude dostavěna včas, že legislativa pochází z pera Evropské unie, ne z pera ministerstva dopravy, že kotlíkové dotace, kterými se hejtman tak vytrvale chlubí, jsou z dílny ministerstva životního prostředí a kraj je přerozděluje a takhle bych mohl pokračovat. Nestaví se průmyslová zóna Nad Barborou? Může za to ministr financí. V čem jsme ale dobří, je v lákání nových investorů. Taková demagogie. Tak si představte, že za úspěch bývalé Opavie, dnes společnosti Mondeléz, může Miroslav Novák. On totiž toto spojenectví dojednal. Pravděpodobně svou plynulou angličtinou. Škoda, že jsem se to nedozvěděl při své návštěvě z jejich úst. Možná nám i za chvíli prozradí, jak dopadla jeho jednání v Číně, kam cestoval několikrát za investory ve svém funkčním období. Neustále překrucovat fakta, vykřikovat jednoduché věty, balamutit občany hezkými větičkami, neříkat, jak se věci mají a chlubit se cizím peřím. No prostě jako v první třídě.

Za vše ale hovoří výsledky. Pan hejtman tvrdí, že rozpočet kraje je v přebytku. Možná nyní v tomto roce. Dle statistik jsme prozatím nejzadluženějším krajem. Pan hejtman tvrdí, že vyjednal kotlíkové dotace. Pravdou je, že ty jsou z pera ministerstva životního prostředí a kraj je pouze přerozdělil. Pokud bych si chtěl rýpnout – pamatujete na to stanové městečko, kdy občané stáli přes noc řadu před hejtmanstvím? Hezky se to logisticky zvládlo. V zájmu občanů. Hlavně těch, kteří si dojít, postát, přespat jednoduše nemohou.

V rozhovoru také pan hejtman tvrdí, že se kloní ke stávající koalici, protože hnutí ANO je v komunální politice nezkušené. Já to čtu tak, že má strach. Strach z nového, protože zavedené struktury jsou lepší, strach pustit někoho mezi sebe, protože čerstvý vítr vyvětrá zatuchliny, strach o svůj post. A co se týče programu hnutí ANO. Pan hejtman ho totiž neviděl. Ten máme na našich stránkách již několik týdnů a to bez jakýchkoliv obstrukcí, na rozdíl od ČSSD. Na jejich sránkách totiž, abyste se dozvěděli, jaký má ČSSD pro vás plán do budoucna, musíte vyplnit email. Jinak máte smůlu.